DES MOINES — The Iowa Newspaper Association announced its 2014 All-State Boys Basketball teams for Class 4A, 3A, 2A and 1A Tuesday, naming Iowa City West, Wyatt Lohaus as Mr. Basketball. A 6-foot-2 senior guard and University of Northern Iowa signee, Wyatt Lohaus averaged 20 points and five rebounds this season, shooting 57 percent from the field and 88.5 from the free-throw line. He helped West compile a 94-9 record during his four-year varsity career, including Class 4A state championships the past three seasons.

2014 INA boys basketball all-state selections

Class 1A - First Team Front Line Kory Kuenstling Dunkerton Sr. Front Line Jeremy Deemer Lamoni Sr. Front Line Dalton Anderson Newell-Fonda Sr. Back Court Brandon Snyder West Lyon Sr. Back Court Riley Francis Boyden-Hull Sr. Back Court Chase Zaruba Easton Valley Sr.

Utility Elias Nissen Springville Sr.

Utility T.J. Bower Nodaway Valley Sr.

Class 1A - Second Team Front Line Logan Seiser NE Hamilton Sr. Front Line Elijah Kinseth Belmond-Klemme Sr. Front Line Cody Bauman West Lyon Sr. Back Court Kolton Greiner Keota Sr. Back Court Camden Kickbush Gladbrook-Rein. Jr. Back Court Tyler Stumbo Laurens-Mar. Jr. Utility Blake Wiltgen LeMars Gehlen Sr. Utility Trenton Gosnell Lone Tree Sr.

Class 1A - Third Team Front Line Tho. Fitzsimmons Van Buren Sr. Front Line Zach Pierce Gladbrook-Rein. Jr. Front Line Dallas Nye IMS Sr. Back Court Mason Speer Danville Jr. Back Court Trevor Larson Jesup Sr. Back Court Paul Kaufmann North Tama Jr. Utility Nic Lutmer Central Lyon Jr. Utility Dalton Harms Midland Sr.

Class 2A - First Team Front Line Casey Schlatter Iowa Falls-Alden Sr. Front Line R. Tellinghuisen East Sac County Sr. Front Line Sam Amsbaugh West Fork Sr. Back Court Carson Parker Dike-NH Sr. Back Court Haris Takes Cascade Sr. Back Court Erich Erdman Forest City Jr. Utility A. Van Ginkel Rock Valley Sr. Utility Duncan Ferch West Marshall Sr.

Class 2A - Second Team Front Line Robby Burke FD - St. Edmond Sr. Front Line Drew Cook Iowa City Regina Jr. Front Line Cole Neary Carroll Kuemper Sr. Back Court Matt Baker Albia Jr. Back Court Cody Mason MFL Mar Mac Sr. Back Court Tyler Hetzler Wilton Sr. Utility Jayden Johnson North Cedar Jr. Utility A. O’Donnell Sioux Center Sr.

Class 2A - Third Team Front Line Sam Brincks Carroll Kuemper Sr. Front Line Taylor Feenstra Western Christian Sr. Front Line Jacob Flathers Treynor Jr. Back Court Trevor Haaland Osage Sr. Back Court Sawyer Herman Monticello Sr. Back Court Jake Petzenhauser SC Calhoun Sr. Utility Colten Connelly Clayton Ridge Sr. Utility Stephen Folkert Van Meter Sr

Class 3A - First Team Front Line Trey Lansman Harlan Sr. Front Line Cordell Pemsl Wahlert Dubuque So. Front Line Eli Dunne Grinnell Sr. Back Court Miles Wentzien Fort Madison Jr. Back Court S. Haldeman W. Dubuque Jr. Back Court Nick Drucker DC-Grimes Sr. Utility Levi Jansen MOC-Floyd Valley So. Utility Kyle Bauer C. Clinton DeWitt Jr.

Class 3A - Second Team Front Line I. Naaktgeboron Pella Jr. Front Line Cody Netusil Carroll Sr. Front Line Josh Carter Wahlert Dubuque Jr. Back Court Alec Henrickson Spirit Lake Jr. Back Court Mason Jensen Ballard Sr. Back Court Nate Woeste Benton Sr. Utility Jake Velky Wav.-Shell Rock Jr. Utility Tyler Borchers LeMars Jr.

Class 3A - Third Team Front Line Jay Wolfe Creston Jr. Front Line Nate Cave Harlan Sr. Front Line Matt Heitmann Williamsburg Sr. Back Court Yach Deng Storm Lake Sr. Back Court Jaxon Heinz Humboldt Jr. Back Court Daric Laing Chariton So. Utility Adam McDermott CR Xavier Jr. Utility Spencer Davidson Clear Lake Sr.

Class 4A – First Team

Front Line Daniel Tillo Sioux City North Jr. Front Line Michael Jacobsen Waukee Jr. Front Line Nicholas Baer Bettendorf Sr. Back Court Wyatt Lohaus Iowa City West Sr. Back Court Teyonte Jenkins DM North Sr. Back Court Kyle Haber Dubuque Senior Sr. Utility Cortez Seales North Scott Jr. Utility Nick Jeffries Southeast Polk Sr.

Class 4A - Second Team Front Line Jay Knuth Johnston Sr. Front Line Jay Schon Ank. Centennial Jr. Front Line Allen Lazard Urbandale Sr. Back Court Terrance Bush DM North Sr. Back Court Cole Clearman Bettendorf Sr. Back Court Jordan Bohannan Linn Marr So. Utility Jalen Jones Clinton Sr. Utility Jacob Olson CR Jefferson Sr.

Class 4A - Third Team Front Line Lincoln Conrey Waterloo West Jr. Front Line Anthony Nelson Waukee Jr. Front Line Seth Bonifas Dubuque Senior Sr. Back Court Sam Straub Ames Sr. Back Court Kendall Jacks Bettendorf Sr. Back Court David DiLeo Iowa City West Jr. Utility Will Carius Pleasant Valley So. Utility L. McDonnnell Dubuque Senior Jr.